sobota 15. března 2014

BOHATÝ TÁTA, CHUDÝ TÁTA


(autoři: Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter)

Krysí závod
,,Když se podíváte na život průměrně vzdělaného, tvrdě pracujícího člověka, existuje zde podobná cesta. Ratolest se narodí a jde do školy. Pyšní rodiče jsou šťastní, protože jejich dítě vyniká, dostává dobré známky a je přijato na vysokou školu. Absolvent vysoké školy možná pokračuje dál, a pak přesně jako naprogramovaný hledá jistou a zaručenou práci nebo kariéru. Možná se stane doktorem, právníkem, vstoupí do armády nebo pracuje jako státní zaměstnanec. Obvykle začne vydělávat peníze, kreditní karty se houfně dostaví a začne nakupovat, pokud již nezačal. Dítko má peníze na utrácení, navštěvuje různá místa, kde vysedávají mladí lidé jemu podobní, setkávají se s dalšími lidmi, dávají si schůzky a někdy se vdají nebo se ožení. Život je krásný, protože dnes jak muži, tak ženy pracují. Dva příjmy jsou paráda. Mladí manželé se cítí úspěšně, jejich budoucnost je slibná, a tak se rozhodnou koupit si dům, auto, televizi, jezdit na dovolenou a mít děti. Malý drobeček na sebe nenechá dlouho čekat. Potřeba peněz je enormní. Šťastný pár se rozhodne, že jejich kariéra je životně důležitá, začnou pracovat ještě víc a hledají povýšení. Povýšení přijde, a stejně tak druhé dítě a potřeba většího domu. Pracují ještě víc, stanou se lepšími zaměstnanci, ještě odevzdanějšími. Možná si najdou druhé zaměstnání. S rostoucím příjmem jde nahoru i jejich daňová skupina, daň z nemovitosti na jejich nový velký dům, daň sociálního zabezpečení a všechny ostatní daně. Dostanou svou velkou výplatu a diví se, kam zmizely všechny peníze. Investují do nějakých podílových fondů. Založí si spořitelní knížku a potraviny nakupují na kreditní karty. Jejich dětem je nyní kolem 5-6 let a potřeba odkládat peníze na jejich vysokou školu roste, stejně jako nutnost šetřit na stáří. Tato šťastná dvojice, která se narodila před 35 lety, je nyní chycena v krysím závodě až do konce svých pracovních dnů. Pracují pro majitele společnosti, ve které jsou zaměstnáni, pracují pro vládu tím, že odvádějí daně, a pracují pro banku tím, že splácejí hypotéku a splátky z kreditních karet. Potom poradí dětem, aby se pilně učily, měly dobré známky a našly si dobrou práci. Děti se o penězích nenaučí nic, možná jen něco od lidí, kteří profitují z jejich naivity. Celý život těžce dřou. Proces se opakuje v další tvrdě pracující generaci. Tomu se říká ,,krysí závod“. Mnohé velké finanční problémy vznikly tak, že se přizpůsobujeme davu a snažíme se držet krok s ,,Novákovými“.

Potom dodala: ,,Teď vím, že si mohu vybrat zaměstnání kvůli práci, kterou chci dělat, a ne kvůli jistotě, výhodám nebo výši platu. Jestli si osvojím to, co tato hra učí, můžu svobodně jednat a studovat co chci… Místo abych studovala něco, protože zaměstnavatel vyžaduje určité pracovní schopnosti. Když se to naučím, nemusím mít stejné obavy jako většina mých spolužáků, že neseženu práci, nebo nebudu mít sociální zabezpečení.“

,,Cena akcií jde obvykle nahoru, když je oznámeno zeštíhlování,“ odpověděla jsem. ,,Trh vždycky rád přivítá, když nějaká společnost snižuje mzdové náklady, buďto v důsledku automatizace, nebo jen všeobecně sloučením pracovních sil a úsporami.“
,,Ano, je to pravda,“ řekl. ,,A když ceny akcií stoupají, lidií jako já, akcionáři, bohatnou. To je to, co mám na mysli, když mluvím o jiných pravidlech. Zaměstnanci ztrácejí; majitelé a investoři bohatnou.“

Mít dva otce mělo i své problémy. Robertův pravý otec byl školským inspektorem na Havaji. Výhrůžka ,,jestli nebudeš mít dobré známky, neseženeš dobrou práci“, měla na šestnáctiletého Roberta malý vliv. Věděl, že jeho životním cílem je vlastnit obchodní společnosti a ne pro ně pracovat. Kdyby se mu nedostalo moudrého a neústupného vedení studijního poradce na střední škole, nepokračoval by ve studiích na vysoké škole. Robert to přiznává. Dychtil po tom, aby mohl začít budovat svá aktiva, ale nakonec souhlasil, že mu vysokoškolské vzdělání bude také prospěšné.

Podle Roberta tráví děti roky v zastaralém vzdělávacím systému, studují předměty, které nikdy nebudou potřebovat a připravují se na svět, který již dávno neexistuje.
,,Nejnebezpečnější rada, kterou dnes můžete svému dítěti dát, je: ,,choď do školy, dostaň samé jedničky a vyhledej si dobrou a jistou práci.“
,,Je pošetilé se domnívat, že vzdělání, které zajišťuje školský systém, připraví děti na svět, se kterým se setkávají po vystudování. Každé dítě potřebuje víc vzdělání. Jiné vzdělání. Potřebují znát pravidla, jiná pravidla.“
Povzbuzovat děti, aby se z nich stali zaměstnanci, znamená jim radit, aby během svého života zaplatily na daních víc, než je jejich spravedlivý podíl, a měly tak malou nebo žádnou naději na důchod. Robert tvrdí, že bohatí učí své děti jinak. Učí je doma, učí je u kuchyňského stolu.
Ve škole se neučí o penězích. Školy se soustřeďují na akademické a profesionální dovednosti, ale ne na finanční schopnosti. To vysvětluje, proč mohou chytří bankéři, doktoři a účetní, kteří výborně prospívali ve škole, celý život finančně zápasit. Náš vrávorající národní dluh způsobila hlavně finanční rozhodnutí vysoce vzdělaných politiků a vládních úředníků, jejichž znalosti o penězích jsou minimální nebo žádné.
Děti dnes chtějí být basketbalovými hvězdami, hráči golfu jako Tiger Woods, počítačovými génii, filmovými nebo rockovými hvězdami a královnami krásy nebo obchodníky na Wall Street. Jednoduše proto, že tam jsou sláva, peníze a prestiž. To je důvod, proč je dnes tak obtížné děti ve škole motivovat. Vědí, že profesní úspěch se již neváže na akademický úspěch, jak tomu bylo dříve.
Školy byly uzpůsobeny tak, aby produkovaly nové zaměstnance, nikoli zaměstnavatele.

Jeden otec například říkal: ,,Láska k penězům je kořenem všeho zla.“ Druhý: ,,Nedostatek peněž je kořenem všeho zla.“
Jeden táta například říkával: ,,Nemohu si to dovolit.“ Druhý táta zakazoval tato slova používat. Trval na: ,,Jak si to mohu dovolit?“

1)      Bohatí nepracují pro peníze, bohatí peníze vytvářejí
2)      Hleďte si svého (lidé pracují celý život pro někoho jiného)
-          choďte denně do práce, ale začněte kupovat pravá aktiva, ne pasiva nebo osobní věci, které nemají skutečnou hodnotu, udržujte nízké výdaje, snižte pasiva a vytrvale stavěte pevný základ aktiv (BYZNYS, který nevyžaduje mou přítomnost – jestliže musím v byznysu pracovat, pak to není byznys, je to moje zaměstnání – AKCIE, OBLIGACE, INVESTIČNÍ FONDY, NEMOVITOSTI, které vytvářejí příjem, DLUHOPISY, HONORÁŘE Z INTELEKTUÁLNÍHO MAJETKU jako patenty, knihy atd., COKOLI JINÉHO, co má cenu, vytváří příjem nebo stoupá na ceně a lze to ihned prodat)
3)      Pracuji, abych se učil, nepracuji pro peníze

Bohatý táta pokračoval: ,,Nebo jestli jsi člověk, který nemá odvahu, vzdáš to pokaždé, když do tebe život strčí. Jestli jsi tento typ člověka, celý život budeš hrát bezpečně, dělat správné věci, šetřit se na nějakou událost, která nikdy nepřijde. Pak umřeš jako starý nudný dědek. Budeš mít spoustu přátel, kteří tě budou mít rádi, protože jsi byl takový hodný dříč. Strávil jsi život bezpečnou hrou, konáním správných věcí. Ale pravdou je, že jsi dovolil, aby tě život dostrkal do rezignace. Hluboko uvnitř jsi měl strach riskovat. Chtěl jsi opravdu vyhrát, ale strach z porážky byl větší než vzrušení z výhry. Vybral sis bezpečnou hru.“

Správný fyzický výkon zvyšuje šance na lepší zdraví a správné mentální cvičení zvyšuje vaše šance na bohatství. Lenost snižuje zdraví i bohatství.

,,Je rozdíl mezi tím být chudý, a být bez peněz.“

,,Chudí lidé a lidé střední třídy pracuji pro peníze. Bohatí za sebe nechávají pracovat peníze.“

,,Když dáš většině lidí víc peněz, jenom se dostanou do ještě většího dluhu. Jen se podívej na svého tátu. Vydělává spoustu peněz, a stále není schopen zaplatit své účty. Peníze pouze zvýrazní vzorec, podle kterého vám tečou peníze v hlavě. Jestli je vaším stylem utratit všechno, co dostanete, pak pravděpodobně zvýšení hotovosti bude mít za následek zvýšení výdajů.“

,,Důvod, proč mnozí bohatí lidé jsou bohatí, není kvůli touze, ale kvůli strachu. Ve skutečnosti si myslí, že peníze můžou snížit jejich strach z chudoby.“

Většina lidí používá strach a chamtivost proti sobě. To je počátek nevědomosti. Většina lidí stráví svůj život honbou za penězi, vyšším platem a zaručenou prací díky emocím, jako jsou touha a strach, a vůbec se neptají, kam je tyto myšlenky poháněné emocemi vedou. Je to jako na obrázku s oslem, který táhne vozík, a jeho majitel mu drží před nosem mrkev. Majitel osla jede, kam potřebuje, ale osel se honí za iluzí. Zítra dostane osel jenom další mrkev.

,,Bohatí lidé získávají aktiva. Chudí a střední třída získávají pasiva, ale myslí si, že jsou to aktiva.“ (např. dům na hypotéku)

výsledovka = zisk vs. ztráty
bilance = aktiva vs. pasiva

,,Bohatství je to, kolik dní je člověk schopen přežít… nebo, kdybych dnes přestal pracovat, jak dlouho bych dokázal žít?“ /Buckminster Fuller/

,,Když víš, že máš pravdu, nebojíš se bojovat“.

McDonald´s
Ray věděl, že nemovitost a její lokalita je nejdůležitějším faktorem úspěchu každé restaurace. V podstatě člověk, který koupil franchisingovou licenci, také platil organizaci Raye Kroca za pozemek pod restaurací.

Důležitý rozdíl je v tom, že bohatí lidé si kupují luxus až nakonec, zatímco chudí a střední vrstva mají sklon kupovat luxus jako první.

Pokaždé, když se lidé snaží potrestat bohaté, bohatí se jednoduše nedají, ale reagují. Mají peníze, moc a zájem věci změnit. Nesedí jen tak a neplatí dobrovolně větší daně. Hledají způsoby, jak snížit své daňové zatížení. Najímají si chytré právníky a účetní a přesvědčují politiky, aby změnili zákony nebo vytvořili legální skuliny. Mají prostředky na to, aby se tyto změny uskutečnily. Platit chytrým daňovým účetním a právníkům je levnější, než platit vládě.
,,Znal zákon, protože věděl, že je drahé ho neznat.“

Finanční IQ se skládá z poznání čtyř rozsáhlých odborných oblastí
1)      účetnictví (daňové výhody)
2)      investování
3)      porozumění trhu
4)      zákon

ad Daňové výhody
-          korporace může dělat tolik věcí, které jednotlivec nemůže, např. hradit výdaje před zaplacením daní, je to celá oblast odborných znalostí… zaměstnanci si vydělají nějaké peníze, zaplatí daně a snaží se žít z toho, co jim zůstane, korporace vydělá peníze, utratí všechno, co může, A ZDANÍ TO, co zůstane, je to jedna z největších legálních daňových skulin, které bohatí využívají, je snadné si je zařídit a nejsou drahé, jestliže vlastníte investice, které vytvářejí dostatečný tok peněz, když např. vlastníte korporaci – dovolenou představuje schůze správní rady na Havaji, pojištění, opravy a další výdaje spojené s autem jdou do nákladů společnosti, členství ve fitness klubu je výdaj společnosti, většina jídel v restauraci jsou částečné výdaje…

Ve skutečném světě, mimo akademickou půdu, je zapotřebí něčeho jiného než pouhé diplomy. Mám za to, že tomu říkají kuráž, opovážlivost, být pánem situace, smělost, odvaha, mazanost, troufalost, neústupnost a brilantnost. Nadměrný strach a pochybnosti v sebe samého nejvíc potlačují osobního génia…

Jak nakupovat bez finančních prostředků
Domy, které kdysi stály 100 000 dolarů byly nyní za 70 000 dolarů. Místo abych nakupoval v místní realitní kanceláři, začal jsem nakupovat v kanceláři konkurzního správce nebo na schodech soudů. Na těchto místech bylo někdy možné koupit 75 000dolarový dům za 20 000 dolarů a méně. Od přítele jsem si za 200 dolarů půjčil na 90 dní 2000 dolarů, které jsem dal právnímu zástupci na stůl jako platbu v hotovosti. Zatímco probíhalo vyřizování právních náležitostí, otiskl jsem inzerát, že prodávám 75 000 dolarový dům za 60 000 dolarů a že platba v hotovosti není nutná. Telefon zvonil neustále. Perspektivní zájemci byli vyhodnoceni a jakmile jsem legálně nabyl majetek, všichni zájemci si mohli dům prohlédnout. Šel na dračku. Byl prodán za několik minut. Požádal jsem o 2500 dolarů – poplatek za vyřízení úředních záležitostí, který noví majitelé rádi zaplatili. Zde jednání převzala správní společnost. Svému příteli jsem vrátil 2000 dolarů spolu s 200 dolary navíc. On byl šťastný, kupec byl šťastný, právní zástupce byl šťastný a já jsem byl šťastný. Prodal jsem dům, který mě stál 20 000 za 60 000. Kupec mi vystavil dlužní úpis v hodnotě 40 000 dolarů, který šel do kolonky aktiv. Celková pracovní doba: pět hodin.

Jednou jsem koupil nájemní dům za 1,2 miliony dolarů. Udělal jsem něco, čemu se říká ,,vinkulace“, tj. vázanou písemnou smlouvou mezi prodávajícím a kupujícím. Pak jsem sehnal 100 000 dolarovou zálohu, za niž jsem získal devadesátidenní lhůtu na zajištění zbývajících peněz. Proč jsem to udělal? Jen proto, že jsem věděl, že dům má cenu dvou milionů. Nikdy jsem ty peníze nesháněl. Člověk, který mi půjčil 100 000 dolarů, mi dal 50 000 za to, že jsem tuto transakci našel; převzal moji pozici a já jsem odstoupil. Celková pracovní doba: tři dny. Opět jde o to, co víš, a ne o to, co kupuješ. Investování není kupování. Jde spíš o vědění.

Jak zorganizovat chytré lidi?
Inteligentní lidé jsou ti, kteří spolupracují nebo najímají lidi, kteří jsou ještě inteligentnější než oni. Když potřebujete radu, dejte si pozor, abyste si moudře vybrali svého poradce.

Bohatý táta povzbuzoval mě a Mikea, abychom znali od každé profese trochu. Vybízel nás, abychom pracovali s lidmi, kteří jsou chytřejší než my, a abychom dávali chytré lidi dohromady a pracovali s nimi v týmu. Dnes by se to nazvalo součinnost profesních specializací.

,,Zaměstnanci pracují jen tolik, aby nedostali vyhazov, a zaměstnavatelé platí jen tolik, aby zaměstnanci neodešli.“

Už nyní je mnoho nemocnic v zemích se státem hrazeným zdravotnictvím nuceno dělat těžká rozhodnutí jako ,,kdo bude žít a kdo umře?“ Tato rozhodnutí jsou prováděna čistě na základě toho, kolik je k dispozici peněz a jak starý je pacient. Když je pacient starý, často poskytnou lékařskou péči někomu, kdo je mladší. Starší chudí pacienti si musí stoupnout na konec fronty. Tak jako si bohatí mohou dovolit lepší vzdělání, budou schopni udržet se naživu, zatímco ti, kdo tak bohatí nejsou, umřou.

„Často se hrozím myšlenky, že bych měl jít do posilovny, ale jakmile jsem tam a posiluji, je to potěšení. Nakonec jsem vždycky rád, že jsem se přemluvil a šel.“

Svět je plný talentovaných chudých lidí. Soustřeďují se na zdokonalování svých dovedností, místo aby se soustřeďovali na dovednosti spojené s jejich prodejem a distribucí.

Generace 2WW považovala za špatné, když člověk střídá zaměstnání. Dnes se to považuje za chytré. Jelikož lidé budou přecházet z jednoho zaměstnání do druhého, proč místo specializace spíše nehledají způsob, jak se něčemu přiučit, než si něco vydělat? Z krátkodobého hlediska si možná vyděláte méně, ale z dlouhodobého se vám to mnohonásobně vrátí.

K úspěchu jsou nutné tyto hlavní organizační schopnosti:
-          organizace peněžního toku
-          organizace systémů (včetně vás a času stráveného s rodinou)
-          organizace lidí

Být technicky specializovaný má své silné i slabé stránky. Mám přátele, kteří jsou géniové, ale nedokážou efektivně komunikovat s ostatními lidmi, a následkem toho jsou jejich výdělky politováníhodné. Doporučuji jim, aby se aspoň jeden rok učili prodávat. I když si nic nevydělají, zlepší se jejich komunikační schopnosti a to je k nezaplacení.

Nejdůležitější specializované schopnosti jsou prodej a porozumění marketingu.
Nejdůležitější zákon peněz: ,,Daruj a budeš obdarován.“ (většina místo toho věří v: Dostaň, a pak daruj.“)

Existuje pět hlavních důvodů, proč finančně vzdělaní lidé nevytvářejí bohatá aktiva: strach, cynismus, lenost, zlozvyky, domýšlivost. Cynik je ve skutečnosti malé kuřátko. Všichni se staneme malými kuřátky, když strach a pochyby zahalí naše myšlenky.

Jak začít
1)      Mé myšlení by mělo přesahovat realitu (síla ducha)
-          Když jsem se zeptal, co ji vedlo k takovým nadlidským ambicím a obětem, jednoduše odpověděla: ,,Dělám to pro sebe a pro lidi, které miluji. Láska mi pomáhá dostat se přes překážky a oběti.“
-          Chci být svobodný, cestovat po světě a žít stylem, který se mi líbí. Chci to dělat dokud jsem mladý. Chci být jednoduše volný. Chci být pánem svého času a svého života. Chci, aby peníze pracovaly pro mě.
2)      Denně se rozhoduji (síla volby)
3)      Přátele si vybírejte opatrně (síla sdružování se)
-          Neposlouchejte chudé nebo vystrašené lidi!
4)      Zvládněte jedno pravidlo a pak se naučte nové (síla rychle se učit)
-          Nejde ani tak o to, co znáte, protože většinou to, co znáte, je už zastaralé, jde spíše o to, jak rychle se dokážete učit.
5)      Zaplaťte nejdříve sobě (síla sebekázně)
-          Jestliže se nedokážete ovládat, nesnažte se zbohatnout. Možná byste měli nejdříve vstoupit k námořní pěchotě nebo do nějakého náboženského řádu, abyste se naučili ovládat, nemá smysl investovat, vydělat peníze, a pak je rozházet. Nedostatek sebekázně způsobuje, že většina výherců v loterii je na mizině krátce poté, co vyhráli miliony.
-          Chudí lidé mají chudé zvyky. Běžný zlozvyk se nevinně nazývá ,,sáhnout na úspory“. Bohatí vědí, že úspory se používají jen na tvoření dalších peněz a ne na placení účtů.
6)      Svým makléřům plaťte dobře (síla dobré rady)
-          Jsou-li tito lidé opravdu profesionálové, potom by vám měly jejich služby vydělávat peníze. Co zaplatím makléřovi, je nic ve srovnání s tím, jaké peníze získám díky informacím, které mi poskytuje. Naneštěstí, většina makléřů jsou jenom prodavači. Řekl bych, že obchodníci s nemovitostmi jsou nejhorší. Prodávají, ale sami nic nevlastní nebo jen málo.
7)      Buďte ,,indiánský dárce“ (síla získat něco za nic)
-          První otázka sofistikovaného investora je: ,,Jak rychle se mi peníze vrátí?“ Dále chce vědět, co dostane zadarmo“. Každá z mých investic musí znamenat něco navrch, něco zadarmo.
8)      Aktiva kupují luxus (síla soustředění se)
9)      Potřeba hrdinů (síla mýtu)
-          Chtěl jsem vědět všechno (o nich), protože jsem chtěl být jako oni. Díky nim vypadají věci také jednoduše. To, že něco vypadá jednoduše, nás přesvědčí, že chceme být jako oni. ,,Když to dokázali oni, pak to dokážu i já.“
10)   Učte a dostanete (síla daru)
-          Kdykoli jsem za všechna ta léta ve svém životě potřeboval peníze nebo pomoc, jednoduše jsem se hluboce zamyslel nad tím, co opravdu chci, a rozhodl jsem se to nejdříve darovat. Když jsem to dal (nezištně), vždycky se mi to vrátilo.
-          Jediné, co potřebujete, je být štědrý s tím, co vlastníte, a síly budou štědré také k vám.

Začněte jednat!
  • Najděte někoho, kdo už dělá to, co chcete dělat. Pozvěte ho na oběd. Požádejte ho o radu, o malé obchodní triky.
  • Zúčastněte se seminářů a kupujte knihy/DVD. V novinách hledám nové a zajímavé přednášky. Mnohé jsou i zadarmo nebo za malý poplatek.
  • Dělejte hodně nabídek. Když chci nějakou nemovitost, prohlédnu si mnoho domů a obvykle napíšu nabídku. Jestli nevíte, co ,,nabídka“ je, nic si z toho nedělejte. Já také ne. To má na starost realitní agent. Oni dělají nabídky. Já se toho snažím dělat co nejméně. (Př.: Měl jsem jednu nemovitost, kterou jsem chtěl dlouho prodat. Přivítal bych cokoli za jakoukoli cenu. Dělejte nabídky. Někdo jistě řekne své ,,ano“.)

Pozn.: hra CASHFLOW

Žádné komentáře:

Okomentovat